Kā skaļas mūzikas klausīšanās automašīnā apdraud satiksmes drošību?

Ja, braucot pie automašīnas stūres, autovadītājs klausās mūziku austiņās, iespēja sadzirdēt apkārtējās skaņas ievērojami samazinās. Klausoties mūziku austiņās, autovadītājs var nesadzirdēt, piemēram, kādas automašīnas straujo bremzēšanu vai pat vilciena tuvošanos. Tāpat kā skaļas mūzikas klausīšanās automašīnā, tā arī mūzikas klausīšanās austiņās nekādi nav savienojama ar drošas braukšanas pamatprincipiem, paaugstinot ceļu satiksmes negadījuma risku.

Neskatoties uz to, ka vairākums mūsdienu automašīnu ir aprīkotas ar modernām un kvalitatīvām audio sistēmām, kas paredz dažādu audio atskaņotāju un arī mobilo ierīču pievienošanu, daudzām automašīnām šādu iespēju gluži vienkārši nav. Šī iemesla dēļ ir autovadītāji, kas izvēlas klausīties mūziku, izmantojot MP3 atskaņotāju austiņas.

Lieki piebilst, ka šāda rīcība ir ļoti bīstama. Neskatoties uz to, ka lielāko daļu informācijas mēs iegūstam ar redzes palīdzību, arī dzirdei ir neizmērojama nozīme, tāpēc nevajadzētu tās funkcijas ierobežot ar austiņu lietošanu. Kā rāda pieredze, tie autovadītāji, kas klausās mūziku austiņās, nav spējīgi dzirdēt neatliekamās medicīniskās palīdzības automašīnu sirēnas, tuvojošās automašīnas, kā arī citas skaņas, kuras ir nepieciešams dzirdēt pilnvērtīgākai situācijas novērtēšanai ceļu satiksmē.

Tāpat austiņu izmantošana liedz autovadītājam dzirdēt arī tās skaņas, ko rada autovadītāja transportlīdzeklis un kas var izraisīt arī ceļu satiksmes negadījumu. Piemēram, skaņas, kas liecina par kādas būtiskas auto daļas sabojāšanos, kas, sabojājusies, neļauj automašīnai funkcionēt pilnīgi, tādējādi radot autoavārijas draudus un apdraudot autovadītāja veselību. Ja ir valstis, kurās mūzikas klausīšanās austiņās, piedaloties ceļu satiksmē, tiek uzskatīta par pretlikumīgu, tad Latvijas likumdošana šo jautājumu nekādā veidā neapskata.

Tāpat arī skaļas mūzikas klausīšanās automašīnā apdraud ne vien automašīnas vadītāju, bet arī citus ceļu satiksmes dalībniekus. Skaļas mūzikas klausīšanās automašīnā tiek uzskatīta par vienu no faktoriem, kas samazina autovadītāja koncentrēšanās spējas braukšanas laikā. Ir būtiski noregulēt mūzikas skaļumu tā, lai tas neietekmētu koncentrēšanās spējas un nenovērstu uzmanību no citām skaņām, kā arī autovadīšanas kā tādas. Tāpat ikvienam autovadītājam vajadzētu arī samazināt laiku, kas tiek atvēlēts mūzikas regulēšanai, ja automašīnā tiek izmantotas speciālas audio sistēmas.

Skaļas mūzikas klausīšanās automašīnā, kā arī mūzikas klausīšanās austiņās ir ļoti bīstama, arī runājot par gājējiem. Gājējiem, kā vieniem no ceļu satiksmes dalībniekiem, arī vajadzētu dzirdēt apkārt notiekošo. Šķērsojot ielu, it īpaši tajās vietās, kurās redzamība ir slikta, ar paskatīšanos vien ir par maz, jo, kā zināms, automašīna, kas tuvojas ar lielu ātrumu, visbiežāk ir vispirms dzirdama, nevis redzama.